اشتغال زنان در آینه مشکلات

اشتغال زنان در آینه مشکلات

 

کار ،کار ،کار..... در هر دوره ای از تاریخ و در هر جای دنیا این کلمه کوتاه چند حرفی موردنیاز همه اقشاراجتماع بود تا بتوانند به وسیله آن محیط زندگی را شیرین و دلچسب و مرفه کنند .

در گذشته به کار فقط به چشم معامله کالا به کالا می نگریستند اما اکنون که نیاز ها شکل های مختلفی گرفته کار فرایندی است که در برابر انجام آن حقوق دریافت می کنند وهمین نیاز ها جامعه را اجبار می کند که نیروهای خود از زن ومرد را بکار بگیرد.اما موضوع مهم این است که با گسترش فعالیت ها مشکلاتی برای کارگران ،کارمندان و هرکسی که به فعالیتی از هر نوع مشغول است پدید می آید .

پدیده ای که بیش از هر موضوع دیگری نمودپیدا کرده کار و اشتغال زنان است . ورود زنان به بازار کار وصنعت و اشتغال در ایران یک قرن بعد از حضور گسترده زنان غربی بود زیرا ورود فن آوری به ایران با این فاصله صورت گرفت. البته سیر صعودی اشتغال زنان در ایران به کندی پیش می رفت چرا که شرایط برای تولید انبوه که با ساخت یا ورود فناوری ارتباط مستقیم دارد تا مدتها مهیا نبوده و بازار کار ظرفیت جذب نیروی کار زنان بیشتری را نداشته است.

اکنون حدود نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل میدهند و چند سالی است که در عرصه های مختلف به پیشرفت های فراوانی دست یافته اند. طبق آخرین آمار از وضعیت بازار کار کشور از ۲۴ میلیون شاغل موجود در کشور فقط ۵ میلیون نفر زن هستند ونرخ مشارکتشان حدود 11درصد است در نتیجه میزان بیکاری زنان فعال نسبت به مردان فعال بیشتر است.

 

مردها و زنان هیچ کدام در یافتن شغل و در نهایت استخدام شدن و انجام آن ، به راحتی پیشروی نمی کنند. همه می دانیم با وجود متقاضیان بسیار، تحصیلکرده و بی سواد، بازارِ یافتن کار بیش از پیش داغ است. با رشد آگاهی افراد در زمینه های فرهنگی ـ اجتماعی، نیز راهیابی تعداد زیادی از زنان به دانشگاه و فراگیری تحصیلات عالی، تقاضا برای یافتن کار زیاد است. اما اینکه آیا همه آنها بتوانند با توجه به سطح تحصیلات، فرهنگ و خواسته هایشان، به کاری مفید دست یابند، جای شک و تردید است!!!!!

 

زینب .م.  فوق دیپلم  مهندسی آی تی  21 ساله. مجرد :                       

بالاخره زمان آن رسید که من هم همانند سایر دختران شاغل فامیل به سرکار بروم بنابراین  باید دنبال کار می گشتم  اما با این رکود اقتصادی مگر می شود یک کار با حقوق و شرایطی مناسب پیدا کرد؟ با این حال با خودم فکر می کنم که امروز حتما استخدام میشوم . با چنین تصوری راه شرکتی را که دیروز برای گرفتن کارمند آشنا به کامپیوتر  آگهی داده بود، پیش می گیرم.

شرکت خیلی شلوغ نیست و این شانسِ من را برای گرفتن کار بیشتر می کند .از چند نفر می پرسم تا بالاخره به مکان مورد نظر می رسم. بعد از مصاحبه خیلی امیدوارکننده به من  گفتند که بعد از بررسی بیشتر تماس میگیرند.  یعنی با استخدام من موافقت کردند ! یک هفته گذشت و خبری از آنها نشد و خودم تماس گرفتم اما تصور من خیالی باطل بیش نبود چون پشت تلفن شنیدم که گفتند فرد موردنظر استخدام شد .

  مریم .م. لیسانس گرافیک  از دانشگاه آزاد ، 24 ساله، مجرد: الان حدود یک سال  و نیم است که دنبال کار می گردم، اما هر روز ناامیدتر از قبل هستم. روزهای اوّل که در واقع روزهای آخر تحصیلم بود، دنبال کاری بودم که بتوانم سال های طولانی را در آنجا مشغول باشم مثلاً می رفتم شرکت های گرافیکی یا نرم افزاری ، نشریات مختلف ، آموزشگاه های کامپیوتر  تا شاید به این ترتیب شغل خوبی پیدا کنم، اما پس از گذشت چند ماه به شغل پاره وقت با حقوق 200 هزار تومان هم راضی شد م .   پریسا . ز. 22 ساله، مجرد:

 

رشته من حقوق است و سال آخر میی باشم .حقوق رشته ای کاملا اجتماعی است اوایل بر این باور بودم تا زمانی که مدرک وکالتم را بگیرم  برای شروع دفاتر وکالت خوب است تا بعد از اینکه مدرکم را گرفتم بتوانم در دادگستری ها مشغول شوم ، اما با این وضعیت اقتصادی کمتر جایی هست که در هر زمینه ای دانشجو قبول می کند وقتی برای  آگهی داده شده تماس میگیرم به محض این که می گویم دانشجو هستم بیشتر موارد با گفتن نه ما تمام وقت می خواهیم بلافاصله تلفن را قطع میکنند ،امابه هر حالناامید نیستم بالاخره جایی پیدا میشود

   پایین بودن حقوق زنان در مقایسه با نوع کار آن ها از عمده ترین مشکلات اشتغال هم می باشد . تحقیقات نشان می دهد زنان شاغلی که به طور تجربی با مشکل پایین بودن حقوق شان نسبت با نوع کارشان مواجه اند، اعتقاد دارند که این مشکل در بخش های دولتی زیاد است در حالی که زنان جویای کار احتمال وجود این مشکل را در حد متوسط می دانند.  

همچنین واگذاری کارهای ساده و بی اهمیت به زنان، عدم ارزیابی صحیح از توانایی های آنان، آزار روحی ناشی از برخورد نامناسب ارباب رجوع، مزاحمت همکاران مرد و عدم حمایت زنان از یکدیگر از دیگر مشکلات اشتغال زنان است.

 

در ایران، مانند دیگر جوامع، این برداشت وجود دارد که زنان باید به امور خانه بپردازند.این برداشت قدیمی و سنتی هنوز هم در شغل و حقوق زنان تأثیرگذار است. اما نکته مهم این است که گروهی مشکل بیکاری در جامعه را به افزایش تقاضای زنان برای حضور در فعالیت های اقتصادی نسبت می دهند. افرادی که عادت دارند زنان را در نقش خانگی ببینند، در هنگام بروز بحران بیکاری در سال های اخیر، پدیده نرخ بالای بیکاری را به سبب تقاضای اشتغال زنان مربوط می دانند و دیگر عوامل را نادیده می گیرند.

معضل بیکاری را نمی توان فقط مربوط به تقاضای زنان برای ورود به بازار کار دانست. این روند مخصوص ایران نیست و تقاضای زنان برای حضور گسترده در بازار کار پدیده ای جهانی است. توجه به تقاضای زنان برای ورود به بازار کار به عنوان عامل اصلی عدم اشتغال مردان، فقط به نادیده گرفتن مسائل و بحران های مختلف اجتماعی کمک می کند .

فراموش نکنیم که توسعه، به معنی استفاده از همه توانایی و ظرفیت های کشور برای تأمین شرایط بهتر و وضع مطلوب برای مردم است و امکان ندارد توسعه کشور بدون نقش آفرینی زنان محقق شود؛ نه فقط برای اینکه زنان نیمی از جامعه هستند، بلکه به این دلیل که خداوند استعدادهای مختلفی را در وجود زنان و مردان به ودیعه گذاشته و این حق جامعه است که از توان انسانی برای رشد و پیشرفت خود بهره گیرد.

 

باید برنامه ای ترتیب داده شود که نه حقی از زنان جویای کار پایمال شود، نه وضعیت کار به ضرر مردان باشد.قوانینی که در مورد کارو اشتغال زنان وجود دارد خوب است اما نرخ بیکاری زنان را افزایش می دهد و گاهی آنان را از رسیدن به حق قانونی خود در برابر کاری که انجام میدهند دور میکند.همین قوانین است که  باعث می شود کارفرماها از استخدام زنان خودداری کنند یا از کار و فعالیت آنها به مدت کوتاه و موقتی استفاده کنند.

کارفرمایی را تصور کنید که بخواهد زنی را استخدام کند.وی باید مواردی چون کاهش ساعت کار،کاهش سن بازنشستگی ،مرخصی دوران بارداری و زایمان ،مرخصی نگهداری از همسر و فرزند بیمار و از این قبیل را در نظر بیگرد .واضح است که باارزیابی ساده و سریع به این جمع بندی می رسد که استخدام زن مقرون به صرفه نیست و منطق اقتصادی حکم میکند که مردی را جایگزین او کند.

بهتر است قانون به نفع زنان قوانینی را وضع کند که کارفرماها را به استخدام زنان تشویق و ترغیب کند.از این طریق است که می شود با سوءاستفاده ها ،افزایش هزینه ها ومشکلات بیکاری مبارزه کرد .

 

بعضی هنوز بر این باورند که زنان توانایی و شایستگی انجام مشاغل را ندارند و به سبب انعطاف پذیری و روحیه حساسی که دارند ، در به کارگیری قدرت و انجام مشاغل گوناگون از ضعف و ناتوانی برخوردارند در حالیکه زنان جامعه ما در انجام مشاغل بزرگ ومدیریت های کلان موفقیت های بسزایی کسب کرده اند گرچه هنوز به اعتبار و ارزش واقعی خود نرسیده اند. حضرت امام خمینی در این مورد سخن زیبا و بجایی گفته اند:  «در نظام اسلامی، زن به عنوان یک انسان می تواند مشارکت فعال داشته باشد، ولی نه به صورت یک شی ء. نه او حق دارد خود را به چنین حدی تنزل دهد و نه مردان حق دارند که به او چنین بیندیشن.»

در این دوره نمی توان به سادگی از توانایی های زنان در انجام فعالیت ها و مشاغل گوناگون گذشت و باید با موشکافی و بررسی ،وضع را بهتر کرد.

 
 
 
/ 26 نظر / 215 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حس سبز

سلام دوست من. من اين نوشته رو ابتدا زير نوشته ت توي وبم گذاشتم.واسه همين شكلك هايي كه گذاشتم اين جا چون همون متن رو كپي كردم به صورت نوشته اومده و نه شكل.فك مي كردم با اين شكلك ها متوجه شوخي بودن متن بشي.در هر صورت تقصير از من بود.ببخش دوست من. افتاد يعني گرفتي!بازم شرمنده! [گل]

آجی سمیرا

سلام آجی همه اش واقعیاتیه ک حتما باید به گوش همه برسه بی نظیره[گل]

حس سبز

سلام دوست من. اگه دوست داشتی راجع به مطلب " چه بگوئید؟!..." نظر بده.مرسی.[گل]

مهرگان

سلام عزیزم ممنون همش واقعیت که همه باید بدونن [گل] ممنون

s.taha99

سلام مطالبت بسیار جالب بودن من که لذت بردم به من هم دوس داشتی سر بزن

نیلوفر آبی

سلام مطالبت خوبه ولی اینکه کسی که دانشگاه میره و مدرک میگیره نباید انتظار داشته باشه که حتما کاری گیرش بیاد. چون که الان کسی پیدا نمیشه که حداقل یه مدرک لیسانس رو نداشته باشه. هر کی باید دنبال کاری باشه که بازار می طلبه. مکان و محیط، موقعیت و نوع کار تو اشتغال خانم ها تاثیر داره. دنبال کار ساده و بی دردسر بودن هم تو جامعه ما یه معضله. شما که احیانا دنبال کار نیستید؟!!!

Fatima

سلام عزیزم نیستی چرا؟؟؟ماروهم که فراموش کردی کلا[ناراحت]اگر تونستی به وبم سر بزن.نظر یادت نره[لبخند]

مهرگان

سلام خانمی خوبی ببخشید یهمدت خیلی درگیر بودم [ماچ][بغل]

سارا

سلام پریسای عزیز از اینکه به من سر زدی ممنونم جواب سوالتو تا حدی دادم.باز هم سر بزن